Čaj provází člověka po tisíciletí. Hlavně v Asii. Evropa objevila tuto rostlinu mnohem později, v souvislosti s koloniálními výboji. Od té doby se popíjení čaje stalo velkou módou: nejprve ve vyšších vrstvách společnosti, později se naučili čaj pít téměř všichni.
Sypané čaje se pro miliardy lidí staly neodmyslitelnou součástí každého jejich dne. Existuje velké množství druhů čaje. Dají se dělit podle místa původu nebo způsobu pěstování, popřípadě jeho úpravy. Nejoblíbenější jsou čaje černé a zelené. Dodávají člověku energii a povzbuzují ho. Čaj je mezinárodní fenomén. Pije se všude. Je bezesporu velmi osvěžující. Pijí ho i tam, kde by to Středoevropan moc nečekal – například na poušti, kde ho beduíni pijí vlažný nebo v Tibetu, kde se pije s jačím máslem. Dá se říci, že způsobu pití čaje je nepočítaně. Do čaje si můžete dát mléko, med či citron. Lidé si zvykli pít čaj v nemoci, protože zahřeji i povzbudí. Pomáhá lidem i proti depresi. No, a jestli potřebujete ponocovat a přitom zůstat bdělí, tento nápoj je nevhodnější. Pokud si chcete na čaji pochutnat a využít na plno jeho účinky, pak jsou tu čaje právě pro vás. Ty totiž obsahují kvalitní čajové lístky, takže získáte z každého šálku maximum. Nejlepší aróma i chuť. To vám milovníci čaje rádi potvrdí. Jsou to lidé, kteří považují pití čaje z pytlíků, (což dělá asi většina z nás), za rouhání a kacířství. Zkuste ten rozdíl a uvidíte, že mají pravdu.
Čaje mimo domov
V posledních letech se z popíjení čaje stala kulturní záležitost. Hlavně díky čajovnám. Vyrostly jak houby po dešti. Oblíbili si je hlavně mladí lidé, ale nejen oni. Jsou to místa, která nabízejí sypané čaje z celého světa, té nejvyšší jakosti, samozřejmě. A zakoupíte-li si čaj, odnesete si kus těch dálek domů a tam si ten zážitek kdykoliv připomenout.